top of page

Son Yüklenen Online Test 

"Depresyon Testi"

Diğer psikolojik testlerin devamı için sayfanın alt kısmına inebilirsiniz.

Psikolojik Şema Testi
"Kendine dair kapsamlı bilgi edin"

Kendine Dair Geliştirmen Gereken Şemalarını

5 Dakikada Öğren

Şema Nedir?

• Kişiliğin ile alakalı yer edinmiş olumsuz kalıplardır.

• Bu Şemalar tetiklendiği zaman kendini kötü hissedersin.

• Şemalarınızın farkına varmanızla, olumsuz yönlerinizi daha iyi tanıyıp kendinizi hangi alanlarda geliştirmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Online Psikolojik Testler

Web Sitemiz Sayesinde Uygulamalı Bir Klinisyen Gerekemeden Kendi Kendinize Uygulayabileceğin Psikolojik Testlere Ulaşabilirsiniz.

Ulaşabileceğin Psikolojik Testler: Depresyon Testi (Depresyonda Mıyım?), Bipolar Testi (Bipolar Bozukluk Nedir, Bipolar mıyım?), Borderline Testi (Borderline Mıyım?), Şema Testi (Şema Terapiye Dair Şemalarınızı Öğrenin ve Kişiliğiniz Hakkında Fikir Edinin), Kişilik Testi Emre Gökçeoğlu, SCLR 90-R Psikolojik Belirti Tarama Testi (Kişiliğim ile alakalı bir psikolojik test), Özgüven Testi (Özgüvenli Olduğumu Nasıl Anlarım?), Dikkat Eksikiliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Testi (Dehb/ADHD Olduğumu Nasıl Anlarım?), Psikolojik Sağlığımın Kötüye Gittiğini Nasıl Anlarım?

Online psikolojik testler ile depresyon, anksiyete, panik atak, sosyal fobi, okb, mükemmeliyetçilik gibi bir çok teste ulaşabilirsiniz. Psikolojik testler, ölçülen nitelik ve amacına göre beş grupta toplanır. Bunlar; başarı testleri, yetenek testleri, kişilik testleri, ilgi ve tutum testleridir.

Psikoloji Testleri Hakkında

 

Psikoloji testleri genel anlamıyla bireye dair özellikleri ölçmeyi amaçlamak üzere geliştirilmiş araçlardır. Böylece seans sırasında psikoloğun doğrudan gözlemlerinin haricinde sürece destek sağlayan bir unsur haline gelir. Yalnızca bu psikoloji testlerine güvenmek doğru değildir. Psikoloji testleri tanı koymaz fakat bireylerde farkındalık oluşturmak için iyi bir araçtır.

Psikoloji Testlerinin Sınıflandırılması

En yaygın iki psikolojik test kategorisi;
1) Kişilik Testleri
A) Nesnel Kişilik Testleri B) Yansıtmalı Kişilik Testleri
2) Zeka Testleri

1) Kişilik Testleri

Psikoloji testleri dediğimizde ilk olarak akla gelen zeka testleridir. Fakat kişilik testleri olarak sınıflandırdığımız bu psikoloji testleri, bireylerin karakteristik özelliklerini ölçer. Sorulara verilen cevapların doğru bir yanıtı yoktur. Bireyler kendilerine yakın olan cevabı seçerler. Cevaplar çoğunlukla hangi küme içerisinde yer alıyorsa o kümeye ait özellikler ile sonuçlandırılır.

A) NESNEL KİŞİLİK TESTLERİ

Nesnel kişilik testlerinin en belirgin özelliği sorulara verilen yanıtların belirlenmiş olmasıdır. Testi dolduran birey kendine en yakın cevabı seçer. Böylece nesnel kişilik testleri yansıtmalı kişilik testlerine oranla daha kontrollüdür. Sonuç olarak test sonuçlarının güvenilirliğinde de bir artış söz konusudur. (Örnek: MMPI)

B) YANSITMALI KİŞİLİK TESTLERİ

Yansıtmalı kişilik testlerinin en belirgin özelliği bireylerin bilinçdışı süreçlerini kapsaması ve cevap seçmek (katılıyorum, her zaman vb.) zorunda kalmadan bireylerin istediği cevabı verebilmesidir. Genellikle mürekkep lekeleri veya belirsiz resimler gösterilerek test gerçekleştirilir. Test yapılan bireyler gördüklerini anlamlandırarak sözel olarak ifade ederler. Böylece hem psikolog bireyin bilinçdışına dair bilgi sahibi olur hem de test yapılan birey cevap sınırlandırmasına maruz kalmaz. (Örnek: Rorschach Mürekkep Lekesi Testi)

2) ZEKA TESTLERİ

Fransız bir psikolog olan Alfred Binet tarafından ilk zeka testi uygulamaları başladı ve günümüzde en yaygın psikoloji testleri geldi. Zeka testleri, bireyin zihinsel işlevlerini ölçer ve genellikle bireysel olarak uygulanırlar. Zeka testleri, bireylerin akademik performanslarını ölçtüğü gibi bir zeka geriliği olup olmadığını ölçmek için de kullanılırlar. Böylece üstün zekalı çocuklar ile zeka bozukluklarına sahip olan çocuklar sınıflandırılır ve bu sınıflandırmaya göre bir eğitim programı düzenlenir.

Sitede yer almayan psikoloji testleri için talepte bulunabilirsiniz.
Test talebi konusunda bilgi almak için iletişim araçlarını kullanabilirsiniz.

bottom of page