top of page

Bipolar Bozukluğu Olan Birisini Nasıl Anlarsın?

Her 100 kişiden 2sinde görülen bu rahatsızlık tedavi edilmesi gereken önemli rahatsızlıklardan birisidir.


Bipolar kelimesi 2 kutbu ifade ediyor. Bipolar bozukluk dediğimiz bu durum kişinin 2 uçta zıt duygular yaşamasıdır. bunlardan biri depresif dönemken diğeri mani dönemidir. Fakat bu duygular, anlık değişim göstermez.


İnsanın bazen farklı uçlarda duygular yaşaması normal diyebilirsiniz ama burada yaşınılan depresif durum çok uzun süreli oluyor ve mutluluk hali gerçekci olmayan bir mutluluk oluyor.


Peki bu durumu nasıl anlarsın?


Bu kişilerin , yıl içinde uzun süreli depresif dönemleri olduğunda dolayı onlarla her zaman iletişim halinde kalamazsınız. fakat manik dönemleri geldiği zaman etrafta en çok sevilen insanlardır. çünkü herkesi eğlendirirler ve son derece enerjiktirler.


Manik dönem başladığı ilk gün fark edilebilen bir dönemdir.


Bu dönemde kişi aşırı iyimser ve neşeli olabiliyor. hayatında hiç yemediği kadar yemek yiyebiliyor, günde 3 saat uyusa bile dinç uyanabiliyor, cinsel istekte artış görülüyo, sürekli alışveriş ve para harcama halinde oluyo. kişi her şeyi başarabileceğine inanıyo, dolayısıyla kişinin bu dönemde çok fazla girişim ve yatırımları oluyor.


1 ay boyunca bu şekilde aşırı enerjik ve mutluyken. 6-7 ay boyunca depresif dönem olabiliyolar, kontrol altına alınmadığı sürece bu döngü böyle devam ediyor.

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Travman Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Tavma Sonrası Stres Bozukluğunu Nasıl Tanıyabilirsin?. her Travma yaşayan kişide bu durum ortaya çıkmayabilir ama her Travma sonrası stresi bozukluğu yaşayan birisinde çözümlenmesi gereken bir travma

Commentaires


bottom of page