top of page

Sağlam Bir Psikoloji Neyi İfade Ediyor? Psikolojik Sağlamlık Nedir?

Psikolojik Sağlamlık (İng: "Psychological Resilience"), deneyimlemesi zor olan travmatik yaşantılara veya önceden tahmin edemediğimiz sıkıntı veren durumlara karşı katılık göstermek yerine esneklik gösterebilme, uyum sağlayabilme, zorlayıcı stres etkenleri ve olumsuz duygusal tecrübelere karşı kişinin belirli bir gerilemeden sonra eski haline kolayca dönebilme ve böylece kişinin toparlanma ve kendini iyileştirme kuvveti olarak tanımlanır.


Psikolojik Sağlamlığı yüksek olan kişilerin hayatında denk geldikleri stresli olaylarla, yoksulluklarla, şiddetlerle, hastalıklarla vb. kişiyi zorlayacak durumlarla daha başarılı bir biçimde savaştıkları ortaya çıkmıştır.


Peki Psikolojik Sağlamlık Kriterleri Nelerdir? Bir İnsanın Psikolojik Sağlamlığı Yüksek Diyebilmemiz İçin Nasıl Bir Karakter Yapısında veya Duygudurum İçerisinde Bulunması Gerekir?


Yüksek bir Psikolojik Sağlamlıktan bahsetmemiz için öncelikle kişinin aşağıda belirttiğim risk etmenlerine karşı uyum sağlayıcı ve koruyucu etkiler geliştirmiş olması gerekir.


Psikolojik Sağlamlığı Olumsuz Yönde Etkileyen Risk Faktörleri Nelerdir?


Açıkçası Psikolojik Sağlamlığımızın oluşumunda “Risk Faktörleri” bir önayaktır. Burada önemli olan şey psikolojik sağlamlığın gelişimindeki maruz kaldığımız risk faktörlerinin negatif etkilerinin azaltılmasında koruyucu etkenleri veya faktörlerin keşfedilmesi önemlidir.

Risk Faktörü: Stres yaratan zor durumun, problemin oluşma durumunu veya problemin daha kötü bir duruma gitme ihtimalini arttıran bir olay.


Psikolojik Sağlamlığımızı Etkileyen Bu Risk Faktörleri Şu Şekilde Sıralanabilir;


• Madde Kullanımı

• Adölesan Gebelik

• Mental Retardasyon

• Benlik Saygısı

• Geçimsiz Mizac

• Şiddete Maruz Kalma

• Düşük Sosyoekonomik durum

• Olumsuz Akran desteği


Bu durumlarla ilişki bireysel, çevresel veya ailesel özellikler olumlu olduğunda psikolojik sağlamlığın arttığı görülmektedir. Buna karşı bu faktörlerin çoğu olumsuz olduğunda çocukluktan bu yana olumsuz etkilenen ruhsal sağlık bozulmakta ve psikolojik sağlamlık ciddi oranda etkilenmektedir.


Psikolojik Sağlamlığı Yüksek Bireylerin;


Yapılan araştırmaların ortak sonuçlarına baktığımızda psikolojik sağlamlığı yüksek bireylerin etkili problem çözme yeteneklerinin bulunduğu ve etkili kişiler arası iletişim becerilerinin bulunduğu ortaya çıkmıştır.

52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Travman Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Tavma Sonrası Stres Bozukluğunu Nasıl Tanıyabilirsin?. her Travma yaşayan kişide bu durum ortaya çıkmayabilir ama her Travma sonrası stresi bozukluğu yaşayan birisinde çözümlenmesi gereken bir travma

Comments


bottom of page